Skip to main content

Sketchup render alma nedir? nasıl render alınır?

Nereden başlamak gerekir? Fotogerçekçi render almaya başlamadan önce bilinmesi gerekenler.

Sketchup ile bazı insanların aldıkları fotogerçekçi renderları görmüşsünüzdür. Muhtemelen kendinize “Sketchup ile bu mümkün mü? eğer öyleyse nereden başlamalıyım” sorusunu da sormuşsunuzdur. Render sürecini kendi başınıza öğrenmeye çalışmanın ne kadar sinir bozucu olacağını biliyorum.

Özellikle de çoğu öğreticinin doğrudan gereksiz ayrıntılara dalıp, önce bilmeniz gereken şeyleri atlamasını. İşte tüm bunlara cevap vermek ve aklınızdaki soruları gidermek için bu içeriği hazırlıyorum.

Render nasıl alınır öğrenmek isteyenlerin kafasını kurcalayan sorular ile başlayalım.

1-Sketchup’ta render alma nasıl çalışır?

sorusuna cevap verelim. Gerçekçi veya fotogerçekçi render almaktan bahsediyorsak ve yazılımın araçlarında fotogerçekçi buton için arayış içindeyseniz, şansınız yok. Bunun nedeni Sketchup’ta gerçekçi aydınlatma ve malzemelerle direkt mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacak bir yerel araç olmamasıdır.

Ancak, bunu sağlamak için Sketchup ile birlikte kullanabileceğiniz araçlar vardır. Sketchup ile render ile ilgili ilk bilmeniz gereken en önemli şey bu. Sketchup ile tek başına render alamazsınız, Sketchup’a ek olarak özel render yazılımına ihtiyacınız var.

Peki render yazılımı nedir? ve nasıl elde edersiniz? Bu da bir diğer soruya götürür.

2-Render yazılımı nasıl seçilir?

Render yazılımınız Shetchup modelinize aydınlatma ve daha gerçekçi malzemeler eklemenize ve ardından son işlemenizi yani render sonucunu dışarı aktarıp
kaydetmenize yarayan araçtır.

Bilmeniz gereken bir diğer şey de aralarından seçim yapabileceğiniz iki ana render yazılımı türü olduğudur. İlk tür, render oluşturma uzantısı (rendering extension) olarak adlandırılır. Bu render uzantısı Sketchup’ın içinde çalışır. Bu da aydınlatma ve malzemeleri doğrudan Sketchup modelinize ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Render uzantılarını geliştiricilerin
web sitelerinde veya Sketchup’ın uzantı deposunda bulabilirsiniz.

Genellikle uzantıyı sizin için yükleyecek bir yükleyici indirmeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda bir uzantıyı .rbz dosyası olarak indirirsiniz.

Bu durumda Shetchup’ta yer alan uzantı yöneticisini (Extension Manager) açarak .rbz dosyasını yükleyebilirsiniz.

Böylece gerçekçi bir render için kullanabileceğiniz yeni araçlara sahip olacaksınız.

Diğer türdeki rendering yazılımı ise rendering application yani oluşturma uygulaması olarak adlandırılır.

Bu türdeki bir araç, Sketchup programından bağımsız olarak haricen çalışır.

Bir rendering işlemi oluşturabilmek için, bitmiş modelinizi işleme uygulamasına aktarmanız gerekir. Bu türe örnek olarak Lumion yazılımını verebilirim. Işıklandırma ve malzemelerinizi ekleyeceğiniz yer burasıdır. Bu ayrımı öğrendiniz. Muhtemelen “Hangi render yazılımını kullanmalıyım?” diye düşünüyorsunuz.

Seçim yapmak için hangi render aracının kullanılacağını anlamaya çalışmak için internette ara yapmak zor olabilir. Özellikle de onlarca render uygulaması varken. Bazıları ücretsiz, bazıları binlerce dolar. Bazılarının öğrenilmesi gereken daha az ayarı var, bazıları daha karmaşık.

Yan yana karşılaştırmaya çalışmak çok uzun zaman ister. Gördüğünüz render sonuçlarına göre seçim yapmaya çalışırsanız yanılabilirsiniz. Her birinin farklı, güçlü ve zayıf yönleri vardır ve hangisinin sizin için doğru olduğunu bilmek zor olabilir.

Gerçek şu ki herkese uygun bir tek yazılım yoktur, kendi durumunuza uygun yazılım vardır. Ayrıca, bu yazılımların sihirli bir şekilde harika sonuçlar oluşturmayacağınız unutmayın. Herşey yazılımı edindikten sonra nasıl kullandığınızla ilgilidir. İşte bir diğer soru da burada karşımıza çıkıyor.

3- Sketchup ve rendering yazılımını kullanarak nasıl bir render oluşturulur?

Sketchup’ı tek başına kullanarak fotogerçekçi render elde edemeyeceğiniz anladığınızda ve araç setinizde bir render yazılımı eklediğinizde, bir sonraki adım güzel bir render sonucu elde etmek için bu yazılımı kullanmaktır. İster rendering uzantısı ile ister bir uygulama ile olsun, süreç benzer olacaktır.

Öncelikle ve en önemlisi, Sketchup’ta harika bir model oluşturarak başlamalısınız. Çünkü harika bir modeliniz yoksa en başta harika bir render alamazsınız. Bunun nedeni rendering yazılımının yalnızca gördüklerini yani sahnede olanları render edebilmesidir. Modelinizi ne kadar iyi bir hale getirebilirseniz, o kadar etkileyici sonuçlar alabilirsiniz.

Daha sonra ışıklar ekleyeceksiniz. Sonraki aşama, modelinizdeki malzemelerin daha gerçekçi görünmesini sağlamak olacaktır. Bu, birkaç ayar yaparak işleme butonuna basabileceğiniz anlamına gelir.

Kullanmakta olduğunuz işleme yazılımına, modelinizin karmaşıklığına, ve bilgisayar donanımınıza bağlı olarak, rendering işlemi farklı sürelerde sonuçlanabilir.

0 0 oylar
Puanlama
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Yorum yapmak için tıklayınx