Skip to main content

Render Almak Ne Demek?

Render almak en basit ifade ile,  3d ya da video yazılımlarının görüntüyü işlemesi sonucu çıktı alma işlemidir. Bugüne dek 3D işlenmiş  görüntü görmüş olmanız oldukça yüksek olasılık.

İster animasyonlu çizgi filmler izliyor, ister bir dergiyi karıştırıyor, sabah işe giderken reklam panolarına bakıyor veya telefonunuzdaki sosyal medyada geziniyor olun, 3D oluşturma olarak bilinen işlem tarafından oluşturulan görüntülerle karşılaşmanız olasıdır. Aslında, 3D render edilmiş görüntüler pazarlamacılar, reklamcılar, içerik üreticileri ve diğerleri için önemli bir görsel içerik biçimi haline geldi.

3D işlenmiş görüntüler muhtemelen günlük yaşamınızın standart bir parçası haline gelmiş olsa da, sahne arkasında basit olmaktan başka bir şey değiller. İşte bu dinamik görüntülerin arkasındaki 3d render almak sürecine bir göz atın.

3D Oluşturma: Genel Bakış

3B oluşturma, bilgileri 3B modelden 2B görüntüye dönüştürme işlemidir. 3B oluşturma, kasıtlı olarak gerçekçi olmayandan fotogerçekçi olarak adlandırılana kadar çeşitli görüntüler oluşturmak için kullanılabilir. İkincisi, geleneksel kamera tarafından çekilen görüntülere o kadar çok benziyor ki, çoğu kişi bir 3D render ile “gerçek” fotoğraf arasındaki farkı anlayamıyor.

Gerçekçi olsun ya da olmasın, 3D render edilmiş her görüntünün arkasında 3D modelleme ile başlayan render süreci vardır.

3D işleme süreci karmaşıktır. İlk günlerde bu, yalnızca geniş bütçeleri olan büyük kuruluşlar tarafından erişilebilir olduğu anlamına geliyordu. Düşünün: CGI gibi çeşitli etkileyici görsel efektlerle gişe rekorları kıran filmler üretmek için 3D animasyon kullanan büyük bütçeli film stüdyoları.

Günümüzde bu teknolojinin erişilebilirliği değişmektedir. 3B oluşturma sürecini yürütmek için gereken yazılım ve araçlar iyileştirildi ve daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldi. Artık neredeyse her büyüklükteki kuruluş, tüm pazarlama bütçelerini harcamadan 3B işlenmiş görüntüler oluşturabilir. Bunun nasıl mümkün olduğunu anlamak için 3B oluşturma sürecine bir göz atalım.

3D render nasıl çalışır?

3B oluşturma süreci, strateji, yazılım ve sanatın bir kombinasyonunu içerir. Hangi öğeleri 3D olarak görselleştirmek istediğinize ilişkin bir planınızın olması yeterli değildir; ayrıca nihai ürünün izleyicilere çekici görünmesini sağlamak için doğru araçlara, bilgisayar yazılımına ve deneyime sahip olmanız gerekir.

3D grafik oluşturma süreci şunları içerir:

3B modelleme: Bu adımda, 3B olarak oluşturulacak nesne veya sahne, nesnenin veya sahnenin yüzeyini temsil eden matematiksel ifade olan dijital bir model ile temsil edilir. 3B modeller oluşturan kişiler (diğer adıyla 3B sanatçılar) bunu yapmak için yazılım kullanır.

3D render ne kadar sürer?

3d render alma ile işlenmiş bir görüntü oluşturmak için gereken süre bağlama, bilgisayar grafik yazılımına ve başlangıç noktanıza bağlıdır.

0 0 oylar
Puanlama
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Yorum yapmak için tıklayınx