Skip to main content

3ds Max mı ? Sketchup mı?

3ds Max mı ? Sketchup mı ? sorusu bir çok kişinin kafasını kurcalamaktadır. 3ds Max ve Sketchup, bu iki programın ismini mimari görselleştirme işi ile uğraşan kişiler sıklıkla duyarlar.

Bu sorunun cevabını verebilmek için bu iki programı da kullanıyor-kullanmış olmak gerekli. Bu yüzden emin bir şekilde cevap verebilirim.

Temelde ikisi de farklı prensipler ile çalışır ve Sketchup ile yapabilecekleriniz 3ds Max ile yapabileceklerinize göre sınırlıdır. Fakat özellikle mimari görselleştirme konusunda, Sketchup kıyaslanamayacak kadar hızlı ve 3ds Max ten aşağı kalmayacak kadar gerçekçi-realistik sonuçlar ortaya çıkarabilir. Tabi burada kullanıcının yetenekleri ön plana çıkar. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık değildir.

Bunlar dışında, 3ds Max programı çok daha ağır işlerde de örneğin TV, sinema, vfx, oyun tasarımı, çizgifilm vs gibi, kullanılmaktadır. Dolayısı ile! çok daha kompleks olduğunu söyleyebilirim.

Şahsen ben de bu ve benzeri nedenlerden dolayı ağırlıklı olarak 3ds Max kullanıp çok kısa sürede bitirmem gereken ve basit projeleri Sketchup ile tamamlamayı tercih ediyorum. Çünkü inanılmaz derecede pratik bir yazılım. Adı üstünde Sketch! 3ds Max’e o kadar alışmışım ki bu gün bile keşke Sketchup ile başlayıp devam etseymişim diye düşünürüm arada.

Bu gün için her ikisinde de en çok tercih edilen render motoru ise Vray’dir. Son olarak, her iki programdan bir birine dosya gönderip çalışmanız da mümkün tabi.

3ds Max mı ? Sketchup mı | 3ds Max mı ? Sketchup mı ? | 3ds Max mı ? Sketchup mı ? ?

0 0 oylar
Puanlama
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Yorum yapmak için tıklayınx